środa, 29 lutego 2012

Poradniki wędkarskie

Jak w każdej innej dziedzinie także w przypadku wędkarstwa, poradniki wędkarskie zalały rynek książek. Czy warto je kupować? Co możemy w nich znaleźć? Czy są to przydatne informacje? Jeśli tak to dla kogo?


Powyższe pytania pojawiają się zawsze, kiedy chcemy kupić jakiś poradnik, nie zależnie od dziedziny. Idąc do księgarni, półki uginają się od książek, każda wydaje się najlepsza ale jak jest naprawde?
W jednej sprawdzonej księgarni, w dziale wędkarstwo znaleźliśmy 43 pozycje dotyczące porad dla wędkarzy. Połowa zawierała zarówno informacje dla początkujących wędkarzy jak i dla zaawansowanych miłośników tego sportu, pozostała część przeznaczona była częściowo dla amatorów, a częściowo dla zawodowców. Najczęściej poradniki dla początkujących wędkarzy zawierały informacje dotyczące sprzętu wędkarskiego, oraz opis podstawowych metod połowu. Niektóre poradniki zawierały zdjęcia i rysunki instruktażowe dotyczące zestawów wędkarskich oraz tak podstawowych informacji jak trzymanie wędki. Dla początkującego wędkarza ważne są także informacje dotyczące formalności jakie należy załatwić, by móc łowić, jaki sprzęt wędkarski wybrać na początek, gdzie najlepiej łowić oraz jakie są zasady etyczne obowiązujące każdego wędkarza. Te informacje udało się znaleźć w podręczniku zawierającym ABC początkującego wędkarza. W poradnikach dla profesjonalistów zawarte są takie informacje, które pozwalają na rozwój ich pasji. Przykładowo mamy podręcznik mówiący o przyborach, które okazuje się, że są oprócz wędki niezbędne, do łowienia specjalnymi metodami. Podręczniki te uwzględniają także różne specjalne metody połowu dla mocno zaawansowanych profesjonalistów.
Wędkarstwo jest pasją, która od wielu lat łączy pokolenia. Zaczęło się od łowienia za pomocą sznurka i haczyka, ale już od dawna istnieją liczne dyscypliny, których uprawianie wiąże się z wykorzystaniem bogatego asortymentu typu wędziska, kołowrotki, przynęty i inne akcesoria stosowane we wszystkich współczesnych metodach wędkarskich. Miłośnikom wędkowania polecamy studiowanie poradników, które pozwolą na poszerzenie waszej wiedzy, a tym samym zwiększą radość i satysfakcję z uprawiania tej specyficznej dyscypliny sportowej.

http://starymoczykij.blogspot.com/

wtorek, 28 lutego 2012

Wędziska do połowów morskich z łodzi

Wędziska do połowów morskich z łodzi charakteryzują sie odpowiednimi parametrami i właściwościami. W tym artykule chciałbym wam przedstawić jak najlepiej dobrać wędzisko do połowów z łodzi. Z czego takie wędzisko może się składać i wiele innych cikawych informacji na temat wędkowania morskiego z łodzi
Wędziska do wędkowania z łodzi są, w przeciwieństwie do wędzisk przeznaczonych do połowów w strefie przyboju, znacznie krótsze, mają zazwyczaj ok. 2 m długości. Są one, ze względu na stosowanie większych ciężarków ołowianych i łowienie większych ryb, znacznie masywniejsze. Dłuższe wędziska na łodzi tylko zawadzają, gdyż zazwyczaj z jednej łodzi łowi zazwyczaj większa liczba wędkarzy.
Na łódce są właściwie tylko dwie możliwości posłużenia się dłuższymi wędziskami – przy łowieniu gruntówką ze spławikiem i pilkerami. W tym drugim przypadku konieczne jest dość dalekie zarzucenie przynęty. Stosuje się do tego celu specjalne, odpowiedniej długości wędzisko o sztywnej akcji, zwane potocznie dorszówką.
Ten, kto sprawił sobie już wędzisko do połowów z łodzi, zauważy, że ma ono na końcu rękojeści specjalne metalowe zakończenie z wycięciem, służącym szczególnemu celowi. Wędkarze łowiący z łodzi muszą się zawsze liczyć ze złowieniem rzeczywiście dużej ryby. Przy długotrwałym holowaniu dużych  okazów nie wytrzymuje staw nadgarstkowy. Wędkarz jest wówczas zmuszony oprzeć o coś woje wędzisko, by pokonać ten opór. Najlepiej jest oprzeć je na zgięciu łokciowym lub na brzuchu. W związku z tym ci wędkarze, którzy liczą na dużą zdobycz, noszą specjalny pas z uchwytem do wędziska, tzw. gimbal. Jest on zapięty wokół ciała i ma okrągły, naszyty uchwyt do wędziska z poprzeczna listwą. Opiera się na nim podczas holowania koniec wędki, a listwa dodatkowo go podtrzymuje.
 http://starymoczykij.blogspot.com

Wędkarstwo morskie – sprzęt wędkarski

Wędkarstwo morskie – sprzęt wędkarski, jaki sprzęt wybrać, czym się kierować w wyborze sprzętu, z czym możemy się spotkać w wędkarstwie morskim.
Wędkarstwo morskie wymaga specjalnie do tego celu przeznaczonego sprzętu. Sprzęt do połowów słodkowodnych nie jest przydatny na dłuższą metę, gdyż użyte do jego wykonania materiały ulegną zniszczeniu pod wpływem słonej wody. Już po krótkim czasie części aluminiowe pokryją się białym nalotem, lakier na kołowrotku zacznie się łuszczyć, a części ze stali zardzewieją. Krystalizująca na żyłce sól uszkodzi części mechaniczne w korpusie kołowrotka.
Poza silnie korodującym działaniem wody morskiej, elementy wędkarskiego wyposażenia muszą zazwyczaj wytrzymać znacznie większe obciążenia niż sprzęt przeznaczony do łowienia w wodach słodkich. Najlepiej gdy korzysta się ze sprzętu specjalnie przeznaczonego do połowów morskich. Do tego celu stosuje się wędziska, które mogą podołać wymaganiom stawianym przez ryby strefy przyboju i otwartego morza, ale ich cena może się okazać bardzo wysoka. Na początek nie trzeba kupować aż tak drogiego sprzętu. Są również kołowrotki specjalnie skonstruowane do połowów morskich. Znajdują tu zastosowanie wysokiej klasy materiały, jak odporna na działanie wody morskiej uszlachetniona stal. Kołowrotki te są technicznie doskonałe i przy odpowiedniej konserwacji zapewniają wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie. Metalowe elementy kołowrotka i przelotki należy posmarować wazeliną techniczną (bezkwasową). Odpowiedni sprzęt nie musi kosztować majątek, ponieważ dostępne jest również tańsze wyposażenie o odpowiednich parametrach. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się przy zakupie i kompletowaniu sprzętu do rad fachowego sprzedawcy, mającego praktyczne doświadczenie. W wyborze mogą również pomóc  liczne wskazówki i zlecenia, które znajdziemy w specjalistycznych katalogach wydawanych przez poszczególnych producentów.  Dzięki temu można najpierw spokojnie w zaciszu domowym skompletować sprzęt, a przede wszystkim porównać ceny, tak aby w trakcie zakupu nie zdarzyły się żadne niespodzianki.
http://starymoczykij.blogspot.com 

poniedziałek, 27 lutego 2012

sprzęt wędkarski zimą i nie tylko...

jak przygotować wędki

Czasy gdy wędziska wymagały bardzo starannej konserwacji i napraw
odeszły wraz z bambusami i klejonkami.Obecnie łowimy na wędki
węglowe i kompozytowe a materiały stosowane do zbrojenia wędzisk
są bardzo trwałe.Odpada więc nakładanie nowego lakieru,zakładanie
omotek,wymiana przelotek itp. co nie znaczy że nie musimy już nic
robić.!!! Współczesne wędziska chociaż wykonane z najnowszych i
najlepszych materiałów też wymagają konserwacji gdyż czynniki
które ujemnie wpływają na trwałość i niezawodność sprzętu pozostają
te same(tj.temperatura,wilgotność,kurz,powietrze...)
Przegląd wędzisk rozpoczynamy od dokładnego umycia blanków,
rękojeści i przelotek.Po wysuszeniu trzeba bardzo dokładnie obejrzeć
wędzisko,zwracając uwagę na wszelkiego rodzaju uszkodzenia takie
jak:zadrapania blanku,odpryski lakieru,otarcia,odpryski lakieru na
omotkach przelotek.Możliwe też są uszkodzenia pierścieni i nóżek
przelotek a najczęściej wygięcia przelotek.Oprócz tego sprawdzamy
stan rękojeści i uchwytu do mocowania kołowrotka.W przypadku
głębszych otarć i odprysków lakieru należy te miejsca zabezpieczyć
nakładając cienką warstwę lakieru poliuretanowego.Trzeba pamiętać,
że zewnętrzna warstwa lakieru na blanku stanowi ochronę dla
struktury wewnętrznej wędziska i zabezpiecza przed wnikaniem
wilgoci oraz przed urazami mechanicznymi.
Brak takiego zabezpieczenia powoduje szybkie uszkodzenie wędki,
bo następuje rozwarstwienie struktury blanku.Jeżeli stwierdzimy,
nawet drobne uszkodzenia omotek na stopkach przelotek należy
założyć nową omotkę.W niektórych przypadkach wystarczy nałożyć
jedynie warstwę nowego lakieru.Do tego celu używamy wyłącznie
lakierów dwuskładnikowych(chemoutwardzalnych),jednoskładnikowe,
szybkoschnące lakiery do tego celu się nie nadają.
Dokładnie także sprawdzamy mocowanie rękojeści wędziska,jeżeli
wyczujemy choćby mały luz(częsty przypadek),wklejamy rekojeść
za pomocą żywicy epoksydowej,dotyczy to również rękojeści
korkowej gdy są jakieś pęknięcia.
Złącza wędzisk zabezpieczamy nakładając warstwe płynnego
wosku.Ułatwi nam to montaż i demontaż wędki w każdych
warunkach.

Sprzęt wędkarski zimą i nie tylko...

Okres zimowy nie jest obecnie martwym sezonem dla wędkarzy.
Powoli odzwyczajamy się od odkładania sprzętu na półkę do wiosny.
Dlatego co jakiś czas trzeba sprzęt konserwować i poświęcić chwilę
na dokonanie różnych drobnych napraw.Bez względu na to czy
posiadamy sprzęt prosty,przeciętny czy też z górnej półki i tak
musimy się nim zająć.Łowienie w okresie zimowym jest dla sprzętu
ciężką próbą(niska temperatura,duża wilgotność).
Staranne i odpowiednie czynności konserwacyjne wpłyną dobrze
na bezawaryjne i przyjemne wędkowanie zarówno zimą jak i
w pozostałych porach roku.

jak przygotować kołowrotki

Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie wszystkich elementów
a następnie przesmarowanie.Należy zatem w pierwszej kolejności
wymienić w kołowrotku smar na nowy.Nie jest to czynność zbyt
skomplikowana ale wymaga cierpliwości i trochę umiejętności
technicznych.Po rozmontowaniu mechanizmu wszystkie elementy
należy oczyścić ze starego smaru a następnie umyć i wysuszyć.
Kolejny etap to nałożenie nowego smaru.Najlepsze są smary
polecane przez producentów kołowrotków,są dość drogie ale ich
jakość jest dobra i ważne że są odporne na działanie temperatury
i nie starzeją się zbyt szybko.Nie należy przesadzać ze zbyt dużą
ilością smaru,zwłaszcza jeśli chodzi o przekładnię.Po dokładnym
przesmarowaniu kołowrotka,elementy suwliwe(np.oś szpuli)
smarujemy olejem co też wpływa na zmiejszenie oporów tarcia.
Jeszcze słów kilka o elementach kołowrotka które należy czyścić
i smarować systematycznie.Dotyczy to rolki kabłąka,zawiasów
kabłąka,poiwrzchni ciernych hamulca i pokrętła korbki.
Wszystkie te elementy pracują bardzo intensywnie i narażone są
na bezpośrednie działanie wody,powietrza,kurzu i temperatury.